Достапни линкови

Вангеловски:Се чека одлука на Уставен за хашките случаи


Уставен Суд
Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски денеска изјави дека треба да се почека одлуката на Уставниот суд во врска со евентуално ново отворање на хашките случаи пред македонските судови.Тој додаде дека до тогаш ќе се применува автентичното толкување на Законот за амнестија. Вангеловски истакна дека доколку постои каква било одлука на Уставниот суд која би значела поништување или укинување на овие закони, судовите ќе ја почитуваат.
XS
SM
MD
LG