Достапни линкови

Русија ќе ја набљудува истрагата околу партнерите на Гаспром


Рускиот премиер Владимир Путин денеска изјави дека владата со големо вниманиe ги следи случувањата околу подружниците на Гаспром. Европската Комисија изврши контрола на канцеларите на 10 поддружници на Газпром во Централна и Истична Европа, поради истрага за фирмите кои се вклучени во понудата и преносот на природниот гас. Комисијата соопшти дека „ненајавените инспекции“ се поврзани со сомневања за „анти-конкурентни “практики. Путин по средбата со директорот на Гаспром изјави дека владата ќе ја набљудува состојбата но и нареди на компанијата да соработува со истрагата.
XS
SM
MD
LG