Достапни линкови

70 години од масакрот врз евреите во Киев


Украинскиот претседател Виктор Јанукович, премиерот Микола Азаров и израелскиот министер за надворешни работи Авигдор Либерман денеска на спомен обележјето им оддадоа почит на убиените евреи од нацистите пред 70 години во Киев. Масакрот започнал во септември 1941-ва година кога нацистичките сили го окупирале Киев и кај местото Баби Јар стрелале над 33.700 украински евреи.
XS
SM
MD
LG