Достапни линкови

Русија ќе постави сателит за навигација


Сојуз 2
Руската ракета Сојуз 2 успешно била лансирана од космодромот Плесетск, околу 800 километри северно од Москва. Сојуз 2 треба да намести во орбитата руски сателит за навигациски систем. Москва се надева дека тој ќе им биде конкуренција на американскиот Џи Пи Ес и на европскиот систем Галилео.
XS
SM
MD
LG