Достапни линкови

Илјадници луѓе бегаат од борбите во Сирте


Илјадници луѓе го напуштале градот Сирте, кој силите на новите либијски власти веќе две недели се обидуваат да го освојат. Сирте е родниот град на Гадафи и неговите приврзаници таму сеуште пружаат отпор. Меѓународниот Црвен Крст соопшти дека над 10 илјади луѓе веќе го напуштиле градот, а многу луѓе умираат поради недостигот од медицински материјални.
XS
SM
MD
LG