Достапни линкови

Денеска ќе се доделува Нобеловата награда за медицина


Минатогодишниот добитник на наградата Др. Рут Едвардс
Денеска се очекува доделување на Нобеловата награда за медицина за 2011 година. Врвни кандидати за наградата се научниците кои разоткрија дел од причините за дебелината кај луѓето и научникот кој изнајде начин за размножување на матични клетки без човечки ембриони. Минатата година името на победникот беше објавено во медиумите пред церемонијата, поради што комитетот кој одлучува за наградата годинава работи под засилени безбедносни мерки.
XS
SM
MD
LG