Достапни линкови

Сириската опозиција се обедини против режимот


Сириската опозиција формира Националeн совет во кој ќе членуваат сите политички струи кои се против режимот на претседателот Башар Ал Асад. Во заедничното соопштение е наведено дека Советот е формиран во Истамбул и дека е отворен за сите Сирици. Новата опозициска група соопшти дека во своите редови има членови од долгозабранетоте муслиманско братство, Либерали, Курди , и активисти за заштита на човекови права.Претсавниците на шетмесечниот протест против режимот во Сирија, во петокот се состанаа зад затворени врати за да изградат национален фронт против Асад.
XS
SM
MD
LG