Достапни линкови

Црвен Крст: Ситуацијата во Сирт е очајна


Меѓународната организација Црвен Крст соопшти дека ситуацијата во либискиот град Сирт е очајна. Во соопштението се наведува дека жителите се фатени во вкрстен оган меѓу војниците на новата либиска власт и поддржувачите на Моамер Гадафи за контрола врз градот. Потпарол на Црвениот Крст изјави дека болниците во градот наскоро ќе останат без клучни медициски резерви и дека повредените од бомбардирањето и битките не можат да стигнат до болниците. Тој додаде дека војниците на Неционалниот преоден совет извршиле голем напад врз градот веднаш по пристигнувањето на тимот на Црвениот крст во градот.
XS
SM
MD
LG