Достапни линкови

Приведени се 40 луѓе на Геј протест во Москва


Архивска фотографија
Околу 40 луѓе се задржани во полиција во Москва по вчерашниот Геј собир. Подржувачите на ЛГБТ заедницата биле пресретнати од демонстранти кои фрлале со домати по нив.Полицијата соопшти дека се уште не оцениле дали приведените се дел од подржувачите на собирот или демонстранти кои се обудувале да го спречат.Во изминативе неколку години, обидите да се оддржи Парада на Гордоста во Москва или другите руски градови биле блокирани од полицијата, религиозни активисти или од фудбалски навивачи.
XS
SM
MD
LG