Достапни линкови

Венизелос убеден дека ќе ја добијат 6-тата рата европска помош


Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос предупреди дека е наивно и опасно е да се говори за банкрот на Грција. Тој во интервју за гчки весник изрази уверување дека неговата земја ќе ја добие шесттата транша од спасувачкиот заем од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, со оглед на тоа што земјата ги усвоила неопходните економски мерки. Венизелос додаде дека шестата транша е обезбедена затоа што народот понесува големи жртви, а владата носи тешки одлуки.
XS
SM
MD
LG