Достапни линкови

Данска воведе данок за храната со повеќе калории


Данска стана првата земја во светот што воведе „данок за маснотии“ па така храната како путер, слатки и пица ќе биде поскапа. Властите се надеваат дека со тоа луѓето се помалку ќе купуваат „брза храна“. Во пресрет на новите поскапувања потрошувачите создадоа домашни залихи на производите кои ќе бидат подложни на новите даноци. Бизнисмените го критикуваа законот, додека ЕУ го разгледува за да утврди дали ги прекршува евроспките правила за конкурентност.
XS
SM
MD
LG