Достапни линкови

Попис во Албанија, македонското малцинство го бојкотира


Во Албанија од денеска почнува пописот на населението и домаќинствата. За пописот, кој, како што тврди претседателот на Државната комисија Генц Поло, е според евопските стандрарди, ќе бидат потрошени 14 милиони евра. Претходно, претставниците на македонското и другите малцинства истакнаа дека пописот ќе го бојкотираат и оти пописните резултати нема да ги признаат, идентично како и претходниот попис. Причината за тоа е неможноста слободно да ја изразат нивната етничка и верска припадност.
XS
SM
MD
LG