Достапни линкови

Во Јемен убиени терористи


Анвард ал Авлаки
Американски официјални претставници изјавија дека во нападот со беспилотно летало во Јемен во кој бил убиен милитантот за кој се сметшае дека е најголема закана по американската безбедност Анвард ал Авлаки, исто така загинал и главниот за експлозиви во Ал Каеда Ибрахим ал Асири. Неговата смрт се уште не е официјално потврдена. За Ал Асири се верува дека ги подготвувал експлозивите наменети за тероритички напади. Претседателот Барак Обама оцени дека убиството на Ал Авлаки е пресвртница во борбата против Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG