Достапни линкови

Смртта на Ал Авлаки пресврт во битката против Ал Каеда


Анвар Ал Авлаки
Американскиот претседател Барак Обама денеска оцени дека смрта на милитантот Анвар Ал Авлаки, кој беше една од најголемите закани за безбедноста на САД, е пресвртница во битката против терористичката мрежа Ал Каеда и нејзините сојузници. Тоа е доказ дека припадниците на Ал Каеда не се безбедни никаде во светот, додаде Обама.
Претходно, јеменското министерство за одбрана соопти дека Ал Авлаки бил убиен денеска во Јемен, заедно со уште неколкумина соработници. Ал Авлаки заминал од Соединетите Држави во Јемен во 2004-та година каде што регрутирал милитанти за акциите на Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG