Достапни линкови

Клинтон го осуди нападот врз американскиот амбасадор во Дамсак


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон го осуди нападот во Дамаск врз американскиот амбасадор во Сирија. Амбасадорот Роберт Форд беше гаѓан со домати вчера од страна на подржувачи на претседателот Башар Ал Асад и бил блокиран во канцелариите на еден опозиционен лидер. Форд изјави дека безбедносните сили не се појавиле повеќе од еден час. Клинтон изјави дека се неприфатливи нападите не само врз американскиот амбасадор, туку и врз другите странски дипломати кои ја изкажуваат загриженоста за случувањата во Сирија. Пред неколку дека со камења и со јајца беше напднат и францускиот амбасадор во Сирија.
XS
SM
MD
LG