Достапни линкови

Самит ЕУ - источна Европа


Во Варшава денеска се одржува самит меѓу лидерите на Европската Унија и 6 земји од источна Европа. Во така-наречното источно партнерство се вклучени Ерменија, Азербејџан, Белорусија, Грузија, Молдавија и Украина. Вчера полскиот премиер Доналд Туск изјави дека односите на Унијата со Белорусија нема да бидат подобрени се додека властите во Минск не ги ослободат сите политички затвореници. Се очекува европските лидери да изразат загриженост и за судскиот процес против поранешната укаринска премиерка Јулија Тимошенко.
XS
SM
MD
LG