Достапни линкови

Санадер утре на обвинителна клупа во загрепскиот Суд


Поранешниот хравтски премиер Иво Санадер утре треба за прв пат да се појави во загрепскиот суд за обвинението за примање провизија од банката „ Хипо“ . Адвокатот на Санадер соопшти дека судењето ќе биде затворено за јавноста. Санадер е обвинет за воено профитерство за време на 90-тите години како дел од тогашната власт, и за примење поткуп во вредност од 10 милијарди долари за и злоупотреба на функцијата.
XS
SM
MD
LG