Достапни линкови

Кина лансираше капсула во вселената


Кина денеска ja лансираше капсула која треба да го подготви патот за стационирање постојана станица во Вселената. Тијангонг еден или Небеска палата е лансирана од пустината Гоби во пресрет на Националниот ден на Кина. Предвидено е во станицата по неколку месеци да престојуваат астронаути. Доколку се покаже успешно до 2012 година ќе и се придружат и две вселенски летала со по еден астронаут.
XS
SM
MD
LG