Достапни линкови

Судири меѓу ривалските страни во Јемен


Во јеменскиот главен град Сана денеска дошло до жестоки судири меѓу трупите лојални на претседателот Али Абдула Салех и оние што се против него. Сведоци прецизираат дека станува збор за претставници на елитната Републиканска града предводени од синот на Салех, Ахмед и војници кои дезертирале и се под команда на генерал Али Мошен ал Ахмар. Салех е под меѓународен притисок да се откаже од власта и да дозволи избори.
XS
SM
MD
LG