Достапни линкови

Кина подготвува станица во Вселената


Кина денеска ќе лансира капсула која треба да го подготви патот за стационирање постојана станица во Вселената. Тијангонг еден или Небеска палата треба да биде лансирана од пустината Гоби во пресрет на први октомври, однoсно Националниот ден на Кина. Предвидено е во станицата по неколку месеци да престојуваат астронаути.
XS
SM
MD
LG