Достапни линкови

Тахири-српската страна е виновна за прекин на дијалогот


Лидерот на приштинската делегација во дијалогот со Белград, Едита Тахири
Лидерот на приштинската делегација во дијалогот со Белград, Едита Тахири во Брисел одржа одделни средби со посредникот на ЕУ, Роберт Купер и американскиот претставник Филип Рикер. Тие и пренеле на Тахири дека ЕУ и САД силно ја поддржуваат косовската Влада и нејзините обиди да воспостави контрола на премините во северниот дел на Косово.
Според соопштението од Кабинетот на Тахири на состанокот е констатирано дека оваа рунда преговори е одложена по вина на српската делегација, која се повлече од преговорите, откако не успеала како тема на разговорите да го наметне прашањето на граничните премини.
XS
SM
MD
LG