Достапни линкови

Уапсен маж во САД кој подготвувал напад на Пентагон


Пентагон при нападот на 11 септември 2001 година
Во САД е упасен еден маж под обвинение дека планирал да го нападне седиштето на Пентагон во Вашингтон, каде се среќаваат членовите на Конгресот. Дваесет и шест годишниот Ризван Фердаус кој е американски државјанин бил уапсен вчера во Масачусетс во градот Фрамингам, кој се наоѓа во близина на Бостон.
Според властите, Фердаус бил следен од тајни агенти кои го снабдувале со опрема за која верувал дека е оружје и која планирал да ја искористи за наводно насилен „џихад“ против САД.
XS
SM
MD
LG