Достапни линкови

Тимошенко бара да се отфрли обвинението против неа


Поддржувачи на Тимошенко протестираат пред судот во Киев
Адвокатот на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко побара денеска од судот таа да биде ослободена од обвинувањата затоа што нема доволно докази за да се прогласи за виновна. Тимошенко се соочува со 10 годишна казна затвор доколку се докаже нејзината вина за обвинението за договор со Русија потпишан во 2009 та година за продажба на гас. Таа е украински лидер на опозицијата и се смета дека е неправедно обвинета од нејзините политички опоненти.
XS
SM
MD
LG