Достапни линкови

Предвремени парламентарни избори на Словенија


ПОранешниот премиер на Словенија Пахор
Словенија ќе оддржи предвремени парламентарни избори на 4 декември соопшти претседателот Данило Турк. Парламентaрците минатата недела и изгласаа недоверба во владата на премиерот Борут Пахор. Ова ќе бидат првите предвремени избори во Словенија во две децении независност.
XS
SM
MD
LG