Достапни линкови

ЕУ загрижена за турскo-кипарските односи


Европскиот парламент го поддржа правото на Кипар да ги истражува и експлоатира евентуалните наоѓалишта на јаглероводород во посебната економска зона на островот.
Европскиот парламент синоќа дискутираше за кипарските истражувања и предупредувањата од Турција на седницата во Стразбур.
Европскиот комесар за проширување Штефан Филе изјави дека Европската унија ја признава единствено Кипар како суверена држава на островот и изрази сериозна загриженост во врска со есклацијата на тензиите во регионот.
XS
SM
MD
LG