Достапни линкови

Во Атина протести, граничните премини затворени


И таксистите протестираат
Граѓаните во Грција останаа без автобуси, такси , трамвај а граничните премини се затворени.
По вчерашната одлука на грчкото собрание за новиот данок за недвижнини Атина повторно е закочена со протести. Сидникатите ги повикаа на протести сите вработени во јавните институции против новите мерки кои се донесени за да може земјата да го добие наредниот пакет мерки финансиска помош. На вработените им се придружија и над 400 пензионери кои протестираат пред Министерството за финасии.
Се очекува неделава претставници на мисијата на ММФ да се вратат во Атина да извршат преглед на владините реформи и заштедите од нив.
XS
SM
MD
LG