Достапни линкови

Шиитски политичари осудени на доживотна казна во Бахреин


Судот во Бахреин осуди 20-тина активисти за нивните улоги во анти-владините протести. Државната новинска агенција јавува дека меѓу осудените се и 8 шиитски политичари кои се осудени на доживотна казна затвор поради обид за рушење на сунитската власт во земјата. Останатите активисти добиле од 2 до 15 години затворска казна.
XS
SM
MD
LG