Достапни линкови

По 40 години бегство е уапсен Џорџ Рајтс


Директорот на ФБИ, Роберт Милер.
Американското Федерално биро за истраги соопшти дека во Португалија е уапсен убиецот Џорџ Рајт кој пред 40 години избега од затвор од Њу Џерси. Рајт, кој сега има 68 години, е уапсен од португалските власти во близина на Лисабон и се соочува со екстрадиција во САД.
Рајт е осуден за убиство на бензинска пумпа во 1962, а во 1970 избега од затворот.
Тој се приклучил на левичарската милитантна група Црна ослободителна армија која во 1972 киднапира американски авион и го присли да слета во Алжир. Другите четворица киднапери беа фатени но Рајтс избега.
XS
SM
MD
LG