Достапни линкови

Русија бара цврсти гаранции за антиракетниот штит


Сергеј Лавров
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров побара цврсти законски гаранции во врска со американскиот антиракетен штит кој треба да биде поставен во Европа. Распоредувањето на делови од овој систем ја менува рамнотежата на силите во системот на меѓународната безбедност, изјави Лавров во Генералното собрание на ОН.
Тој рече дека се потребни законски гаранции оти тој штит нема да ја промени рамнотежата во светот и во регионот и дека ќе биде адекватен на најавените цели.
XS
SM
MD
LG