Достапни линкови

Тадиќ ги повикува КФОР и Косовските Срби на воздржаност


Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска изрази загриженост за судирите и влошувањето на безбедноснaта ситуација во северниот дел на Косово и ги повика на воздржаност локалните Срби . Тој апелираше за смирување на ситуацијата и затоа што како што вели дијалогот е единствен начин за да се сочува мирот. Во соопштението од кабиентот на Тадиќ е наведно дека а меѓународните сили се таму за да се грижат за безбедноста и дека Тадиќ ги повика и нив на воздржаност.
XS
SM
MD
LG