Достапни линкови

Волерс:Решение за спорот за името па влез во НАТО


Ставот на НАТО не е сменет, ако се реши прашањето за името Македонија може да стане членка на алијансата. Ова денеска го повтори американскиот амбасадор во Скопје Пол Волерес по средбата со министерот за одбрана Фатмир Бесими. Бесими истакна дека истата порака ја добил и од генералниот секретар на НАТО Андрес фог Расмусен при размана на писма каде меѓу другото е истакнато дека откако ќе се реши спорот дека Македонија ќе добие покана. Волерс и Бесими на средбата разговарале и за американско-македонската соработка и и за стратешкиот приоритет на земјава.
XS
SM
MD
LG