Достапни линкови

Продолжува судењето на Тимошенко


Поранешнатa премиерка на Украина,Јулија Тимошенко
Во Киев денеска треба да продолжи судењето на поранешнатa украинска премиерка Јулија Тимошенко. Судот од јуни води процес против Тимошенко, поради наводна злоупотреба
на функцијата при потпишување на договор за гас со Русија во 2009-та година. Ако биде осудена Тимошенко може да добие и 10 години затвор.
Тимошенко, ги негира обвиненијата, велејќи дека просецот против неа е политички мотивиран.
Европската унија и Соединетите американски држави ги предупредија украинските власти да не прават политички прогони и сугерираа да се отфрли случајот против Тимошенко.
XS
SM
MD
LG