Достапни линкови

Турција ќе ги продолжи операциите против ПКК во Ирак


Турска патрола во близина на границата со Ирак
Турската Влада ќе испрати во Парламентот нацрт-резолуција за продолжување за една година, на рокот на надлежностите на Кабинетот за организирање прекугранична операција против бунтовници од Курдската работничка партија (ПКК) во Северен Ирак, изјави вицепремиерот и портпарол на Владата Булент Аранч.
Турција од август презеде воздушни напади врз бази на курдските бунтовници во Северен Ирак и се заканува дека ќе организира копнена прекугранична операција.
XS
SM
MD
LG