Достапни линкови

Укинат имунитетот на Иво Санадер


Мандатно-имунитетната комисија на хрватскиот Сабор му го укина на поранешниот премиер Иво Санадер пратеничкиот имунитет, Со оваа постапка е овозможено продолжување на кривичната постапка против него во случајот за подмитување од унгарската нафтена компанија „Мол“.
Конечната одлука треба да донесат пратениците на седница во среда.
Во тој случај Санадер кривично ќе се гони за примање десет милиони евра мито од унгарската нафтена компанија, за да овозможи преземање на управувачките права
XS
SM
MD
LG