Достапни линкови

Волерс: Нема брзо решение за спорот со името


Амбасадор на САД во РМ Пол Волерс
Американскиот амбасадор во Скопје Пол Волерс денеска се сретна со лидерот на опозициската партија СДСМ, Бранко Црвенковски. Волерс по средбата изјави дека не постои брзо решение за спорот со името, на него треба да се работи . Волерс додаде дека многу од тоа што се случува во врска со прашањето со името не се прави преку јавни изјави, туку како што вели во многу поприватни ситуации.
Волерс освен за прашањето за името со Црвенковски разговарал и за делувањето на опозицијата односно порачал таа да ја извршува својата витална улога во парламентот. Американскиот амбасадор денеска ќе се сретне и со лидерот на ДПА Мендух Тачи.
XS
SM
MD
LG