Достапни линкови

Средба на началниците на ГШ на армиите на Македонија и на Словенија


Началникот на ГШ на Словенија генерал-мајор Алојз Штеинер
Началникот на Генералштабот на словенечката армија генерал мајот Алојз Штеинер при денешната посета во Скопје се сретна со неговиот македонски колега Горанчо Котески. Началниците разговорале за воената соработка меѓу двете земји, мировните операции на НАТО и ЕУ. Штеинер изјави дека по 15 годишната соработката и двете војски имаат исти предизвици, меѓу другото тоа е модернизацијата на армиите и изрази надеж дека во иднина и двете војски ќе ги имаат потребните ресурси за тоа. Во рамки на дводневната посета генерал Штеинер денеска ќе се сретне и со министерот за одбрана Фатмир Бесими
XS
SM
MD
LG