Достапни линкови

Турција ќе почне со истажувањата во Медитеранот


Бродот со кој ќе се вршат испитувањата во Медитеранот
Турција денеска ќе почне со ископувања и истражувања за нафта и гас во Медитеранот следејќи го примерот на грчкиот дел од Кипар, јавуваат турските медиуми. Шефот на институот што ќе го спроведе истажувањето соопшти дека денеска ќе стартуваат сеизмолошките испитувања но не објасни каде точно ќе биде стациониран бродот. Тензиите во Медитеранот се во пораст откако кипарската влада која не е признаена од Турција соопшти дека американска фирма почнала со истражувањата во регионот.Неодамна Турција најави дека ќе ги замрзне односите со ЕУ доколку унијата дозволи Кипар да го преземе следното ротационо преседателство.
XS
SM
MD
LG