Достапни линкови

Дваесет кандидати за претседател на Киргистан


U.S. -- Kyrgyz President Roza Otunbaeva addresses the 66th United Nations General Assembly at the UN headquarters in New York, 22ASep2011
Денеска старуваше изборната претседателска кампања во Киргистан откако изборната комисија претходно соопшти дека вкупно 20 кандидати ќе се борат за претседателското место. Изборите ќе се оддржат на 30 октомври. Еден од водечки канидати е актуелниот премиер Алмазбек Атамбаев. Изборите се дел од реформите што државата ги воведе по соборувањето на претседателот Курманбек Бакиев мината година. Според новиот модел на уредување на државата, Собранието е главното тело кои донесува одлуки во Киргистан. Сегашната претседателка Роза Отумбаева која ја предводи привремената влада која ја презеде власта ќе се симне од функцијата до крајот на годинава.
XS
SM
MD
LG