Достапни линкови

Постмониторинг мисија на ПССЕ во посета на Македонија


Британскиот парламентарец Роберт Валтер во својство на известувач на Парламентарното Собрание на Советот на Европа за Македонија, од денеска до 28 септември ќе престојува во работна посета на земјава.
За време на посетата, тој треба да има средби со претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и со вицепремиерот задолжен за спроведување на Охридскиот рамковен договор Муса Џафери. Валтер по посетата ќе треба да изготви извештај во кој ќе биде претставен начинот на кој Македонија ги спроведува обврските преземени со членството во Советот на Европа во 1995 година.
XS
SM
MD
LG