Достапни линкови

Почина кенијската нобеловка Матаи


Вангари Матаи
Кенијската добитничка на Нобеловата награда за мир Вангари Матаи починала во болница во Најроби, каде што била на третман од заболување со рак. 71 годишната Матаи ја доби Нобеловата награда во 2004 година за нејзината работа во зачувувањето на животната средина и заштитата на правата на жените.
XS
SM
MD
LG