Достапни линкови

Левицата во Франција победи на изборите за Сенат


Левицата во Франција освои прв пат по 50 години апсолутно мнозинство на изборите за горниот дом во францускиот парламент,Сенатот.Според првичните резултати на изборите за 170 од вкупно 343 сенатори ,левицата освоила нови 23 места. За сенатори вчера глaсаа 71890 избирачи.
XS
SM
MD
LG