Достапни линкови

Масовна гробница со 1200 тела во близина на Триполи


Националниот либиски преоден совет соопшти дека пронашле масовна гробница со над 1200 тела во близина на затворот во јужниот дел на главниот град Триполи. Советот соопшти дека според анализите телата биле закопани таму по немирите во во затворот во 1996 година. Во продолжение на соопштението е наведено дека во тој затвор биле затварани опонентите на режимот на Моамер Гадафи. Во меѓувреме во едно од последните упоришта на поддржувачите на Гадафи Сирт се уште се водат жестоки битки.
XS
SM
MD
LG