Достапни линкови

Пакистанскиот премиер возвраќа на американските обвинувања


Пакистaнскиот премиер Јусуф Раза Гилани денеска изјави дека американските обвинувања дека државната разузнавачка служба им помага на аванистанските милитанти е знак на американскиот „политички неред“ кој е направен во Авганистан.Тој додаде дека сето тоа е дел од ефтина пропаганда. Вашингтон долго време го притиска Пакистан да ја нападне терористичката мрежа Хагани, но неодамна Вашингтон почна и со обвинувања дека пакистанските разузнувачки агендти помогнале во извршувањето а нападот врз американската амбасада во Кабул. Пакистан тврди дека нема доволно стрипи за да може да ја нападне доброа вооружената мрежа.
XS
SM
MD
LG