Достапни линкови

Директорот на УБС си поднесе оставка, по загубата на 2,3 милијарди долари


Извршниот директор на најголемата швајцарска банка УБС Освалд Грибел денеска поднесе оставка поради загубата од 2,3 милијарди долари. Станува збор за неовластена тргување со што вработен ја „изгорел “банката за 2,3 милијарди долари.Оставката на Грибел следуваше по состанокот на Управниот одбор на банката во Сингапур. Грибел последните 37 години ги поминал во УБС а на чело на компанијата застанал во 2009-тата година. Против вработениот што ја иввшрил нелегалната трансакција се води судски спор под сомнение дека ги проневерил парите со помош на лажни сметки и податоци.
XS
SM
MD
LG