Достапни линкови

Либиските бунтовници влегоа во Сирт


Либија, Сирт
Либиските сили на привремената влада успеале да влезат во едно од последните упоришта на поддржувачите на Моамер гадафи Сирт, јавуваат новинските агенции.
Борците на Националниот преоден совет по жестоки борби со поддржувачите влегле на на еден километраод центарот на градот.
Истрели и пукотници се се слушале насекаде низ градот,а бунтовниците со тенкови пристигнуваат на плоштадот јавува Ројтерс.
НАТО засега нема коментар за операцијата во Сирт, но соопшти дека во петокот при нападите погодиле неколку воени цели во Сирт.
XS
SM
MD
LG