Достапни линкови

Нови крвопролевања во Сана - Јемен


Yemen's president Ali abdullah Salah
Според медицински извори, во Јемен денеска најмалку 16 лица загинале кога владините сили ги нападнале демонстрантите во протестниот камп во Сана.
Кампот на Плоштадот на промените е централното место на протести против режимот на Претседателот Али Абдула Салех.
Тој пак во Јемен се врати вчера по 3 месечно лекување во Саудиска Арабија и изјави дека сака да види крај на насилствата во земјата. Неговите противници пак стравуваа дека ќе се случи обратното.
САД побараа од Салех да ја напушти власта.
XS
SM
MD
LG