Достапни линкови

Напнатост на Северот на Косово


Војниците на КФОР синоќа со бодликав тел го заградиле заобиколниот пат од преминот Јариње кон Рудници што локалното население претходно го подготви за асфалтирање. Во текот на ноќта пак, србите пробиле нова делница што од северно Косово води во Србија. Барикадите кај граничните премини Јариње и Брњак траат од минатата недела откако со помош на ЕУЛЕКС и КФОР на нив беа распоредени кососвки царинци и полицајци.
XS
SM
MD
LG