Достапни линкови

Груевски и Попоски на средба со Нимиц


Грчкиот и македонскиот министер за надворешни работи, Ставрос Ламбринидис и Никола Попоски на средба во ОН во Њујорк.
Македонскиот премиер Никола Груевски кој престојува во Њујорк вчера имал средба со медијаторот Метју Нимиц при што, како што е соопштено, ги реафирмирал интересот, желбата и посветеноста на Македонија за изнаоѓање взаемно прифатливо решение за спорот со името. По средбата со Нимиц министерот за надворешни работи Никола Попоски изјави дека многу е важно да се поддржи еден позитивен пристап, отвореност и соработка за да се надминат некои пречки кои ни се наметнати, а не се реални. Инаку, премиерот Груевски синоќа во Њујорк учествувал на Самитот на Балкански лидери, кој се одржа под мотото “Визија за заедничка иднина
XS
SM
MD
LG