Достапни линкови

Либија: освоено уште едно упориште на Гадафи


Силите лојални на новата либијска влада соопштија дека ја презеле контролата врз уште едно упориште на Муамер Гадафи. Станува збор за Саба која се наоѓа на 800 киломeтри јужно од главниот град Триполи. Агенцијата за атомска енергија вчера соопшти дека режимот на Гадафи таму чувала ураниум. Претходно силите на Преодната влада јавија дека во Саба откриле радиоактивен материјал. Бани Валид и Сирте, преостанатите две упоришта на Гадафи, се уште се во рацете на неговите приврзаници.
XS
SM
MD
LG