Достапни линкови

Јамен: претседателот Салех се вратил во земјата


Али Абдула Салех
Јеменската државна телевизија објави дека претседателот Али Абдула Салех се вратил во земјата по тримесечното заздравување во Саудиска Арабија. Тој беше префлен таму по сериозните повреди здобиени во јунскиот атентат во претседатлскиот комплекс во главниот град Сана. Во Јемен веќе неколку месеци траат протести против 30 годишното владеење на Салех. Во изминативе денови во Сана имаше престрелки меѓу владините и силите лојални на опозицијата. Според некои информации, од наделата досега загинале над 80 луѓе.
XS
SM
MD
LG